BUTLE GAZOWE
Butle lub wiązki butli stalowych przeznaczone są dla dostaw mniejszych ilości gazów, szczególnie do procesów cięcia i spawania, czy zastosowań spożywczych. Pojemności butli stalowych wahają się od bardzo małych, mobilnych butli po wiązki butlowe - dla większych zapotrzebowań.
Wielkości butli najczęściej są wyrażane w tzw. objętości wodnej - litrach. Typowe rozmiary to: 50, 40, 20, 10, 5 litrów i 1 litr. W przypadku niektórych gazów, takich jak dwutlenek węgla i acetylen, zawartość wyraża wagą produktu w butli - kilogramach.
Butle czasami są połączone w wiązki: przymocowane do ramy, a zawory butli połączone rurami prowadzą do jednego wyjścia sterowanego przez zawór. Wiązki pozwalają zwiększyć objętość i przepustowość butli, a tym samym są przeznaczone do obsługi większych klientów. Nowoczesne wiązki butli, takie jak MegaPack, zazwyczaj składają się z większych butli i mogą zawierać łącznie 400 lub więcej litrów gazu.
Istnieje również wiele niestandardowych wielkości dla dużych i małych objętości, np. CAN Gas.
Gazy niskociśnieniowe mogą być przechowywane w spawanych, stalowych butlach.
Pozostałe butle techniczne nie zawierają spoin i są wytwarzane w ściśle kontrolowanym procesie wytłaczania. Każda z nich jest testowana ciśnieniowo i oznaczona do jakiego zakresu ciśnienia jest przeznaczona. W przypadku specjalnych wymagań dotyczących czystości zawartego gazu, materiałem z którego wykonana jest butla, może być aluminium lub stal nierdzewna.
CIŚNIENIE GAZU W BUTLI
Za wyjątkiem kilku wyjątków, takich jak dwutlenek węgla, acetylen i podtlenek azotu, większość gazów jest sprężona czyli napełniana pod ciśnieniem. Typowe ciśnienia dla butli gazowych to 150, 200 lub 300 bar. Im większe ciśnienie, tym więcej gazu jest w danym opakowaniu. Nowoczesne technologie produkcji pozwalają wytwarzać butle, które wytrzymają ciśnienie 300 barów.
KOLORY I OZNAKOWANIE BUTLI GAZOWYCH
Norma DIN EN 1089-3 określa kolory butli gazowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiej Fundacji Gazów Technicznych: http://www.pfgt.org.pl/publikacje.php lub w aplikacji Messer.
Ponadto, każda butla stalowa ma wytłoczony numer seryjny. Dodatkowo, na butli powinny znaleźć się informacje:
- pieczęć i naklejka z datą kolejnej legalizacji
- naklejka w kształcie banana, zawierająca informacje o produkcie jak również dotyczące bezpieczeństwa i transportu tego gazu
- kod kreskowy, który umożliwia śledzenie obiegu butli podczas produkcji, dostawy czy zwrotu opakowań
ZAWORY BUTLI GAZOWYCH
Każdy rodzaj gazu ma zdefiniowany rodzaj przyłącza zaworu. Zaletą tego podziału jest fakt, iż nie ma możliwości przypadkowo podłączyć butli z niewłaściwym gazem. Natomiast wadą, że do każdy rodzaj gazu wymaga odpowiedniego złącza. Co więcej, historycznie każdy kraj posiadał własną normę bezpieczeństwa (AFNOR, DIN, ISO,…), tak, że należałoby wymienić sprzęt bądź wcześniej zakupić element sprzęgający. Tylko w przypadku butli 300 bar, złącza zostały zharmonizowane i jest możliwość korzystania z tego samego złącza w całej Europie.
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, pobierz w Apple Store lub Android Play aplikacje Messer.
WYMAGANIA PRAWNE
Zgodnie z przepisami, przeglądy techniczne butli stalowych należy przeprowadzać co 10 lat (lub nawet co 5 lat). Na oznakowaniu butli powinna znaleźć się informacja o dacie następnego przeglądu technicznego tzw. legalizacji. Po tej dacie nie można już transportować ani użytkować butli z gazem.